Nasza Biedronka.pl Strona Główna Nasza Biedronka.pl
Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pracownik nie jest własnością pracodawcy
Autor Wiadomość
zz-biedronka 
piotr.a

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 388
Wysłany: 2015-04-08, 12:30   Pracownik nie jest własnością pracodawcy

Niby oczywista oczywistość, a jednak wciąż trzeba przypominać. Człowiek nie jest rzeczą. Człowiek nie jest własnością innego człowieka.


Pracownik nie jest własnością kierownika, kierownik nie jest własnością dyrektora, dyrektor nie jest własnością właściciela firmy. Żaden człowiek nie jest własnością innego człowieka. Czasy niewolnictwa w Europie minęły. By nie wróciły powinnyśmy stale walczyć o zachowywanie zasad, na których zbudowana jest nasza cywilizacja. Jedną z nich jest prawda o godności człowieka jako osoby wolnej.Aby dobrze to zrozumieć należy przypomnieć czym jest własność. Oczywiście własność jest zagadnieniem wieloaspektowym, ale interesuje mnie jej aspekt etyczny. Wynika on z rozumienia samej natury człowieka i przeznaczenia własności. Kwestie etyczne przenikają zarówno ujęcie społeczne własności, gospodarcze i prawne. Dlatego własność można zdefiniować jako "zdolność moralną do rozporządzania dobrami materialnymi, podobnie jak swoją osobowością, czyli całkowicie i wyłącznie".


Przy czym wolność posiadania ma nie tylko charakter materialny, ale wyraża się również w postaci autonomii duchowej w odniesieniu do własności. Sama przez się nie przedstawia żadnej wartości ani społecznej, ani gospodarczej. Nabiera jej wówczas, gdy jest użytkowana, gdy staje się przedmiotem działalności gospodarczej i społecznej.


Istotnym elementem takiego ujęcia jest wyjście poza rozumienie własności jako dobra gospodarczego. Dlaczego to podkreślam. Dzieje się tak, ponieważ ważnym jest traktowanie własności jako subiektywnego poczucia posiadania danego przedmiotu. Dlaczego subiektywnego? Z prostej przyczyny. Wszak inne odczucia wzbudzi posiadanie drogiego samochodu u biednego człowieka, a inne u milionera, który ma całą stajnię przeróżnych samochodów. To subiektywne poczucie w odniesieniu do własności skutkuje ciekawymi efektami.


Bywa niekiedy, że ludziom od samego posiadania wielu rzeczy w głowie się przewraca. W głowie, w duszy i na umyśle. Niestety tak. Można stracić rozum od nadmiaru. Ludzie posiadają damy, posiadają mieszkania. Posiadają ekskluzywne samochody, wysokiej klasy rowery, wypasione gadżety.


Posiadają i wciąż dobierają, żeby jeszcze więcej posiadać. Z każdym dniem posiadacza rozrasta się jego posiadanie. Do granic pojemności duszy ludzkiej, bo garaż dużo zmieści, ale dusza zachłannego człowieka zmieści jeszcze więcej.


I jak tak człowiek rozpędzi się w tym pożądaniu posiadania, to pojawia się nowy cel. Bardzo intrygujący i wzbudzający największe emocje. Jaki cel? Pojawi się drugi człowiek. Przedmioty nie mogą w takim stopniu zaspokoić żądzy posiadania, jak władza nad drugim człowiekiem. Władza wyrażająca się w przekonaniu, że drugi człowiek, najczęściej pracownik, jest w naszym posiadaniu. Jest od nas w pełni zależny. Jest naszą własnością. Do czego nas to zaprowadzi, gdy zaczniemy "użytkować" człowieka, gdy stanie się przedmiotem a nie podmiotem?


Posiadanie, które w odniesieniu do przedmiotów wyraża się w możliwości ich przetwarzania, konsumpcji lub zniszczenia, albo też przekazywania innym ludziom, w odniesieniu do człowieka przyjmuje postać złowieszczą. Kim staje się pracownik, gdy właściciel fabryki, dyrektor biura, rektor na uczelni, czy jakikolwiek inny zarządca tak będzie go traktował, jakby celem było zniszczenie, moralne upokorzenie, wyeksploatowanie do granic możliwości. Gdy apetyt takiego władcy-zarządcy rozrośnie się poza granice jego ego, czyli w gruncie rzeczy nie będzie miał granic, to zamieni się on w tyrana.


Jeżeli szef traktuje pracownika jak swoją własność skutek może być tylko jeden. Jest nim zniszczenie pracownika. Zniszczenie człowieka. Nie traktuje go już jak swego bliźniego. Traktuje go jak rzecz, jak przedmiot. O ile nie jeszcze gorzej. Tak jak w konsumpcji, której celem jest zużycie, wykorzystanie dla swoich potrzeb, może dojść do nadużycia kończącego się obżarstwem, opilstwem, gadżetomanią itd., tak w sytuacji, gdy traktujemy pracownika jak swoją własność może dojść do niegodnego nadużycia. Do podeptania godności ludzkiej.


W większości jesteśmy chrześcijanami. Wyznajemy podobne wartości. W tej sytuacja w stosunkach na linii pracodawca pracobiorca powinno być wszystko w porządku. I dyrektor i zwykły pracownik chodzą do tego samego kościoła. To dlaczego jest inaczej? Dlaczego nie jest dobrze? Ponieważ zbyt wielu szefów, zbyt wielu zarządzaczy zatraca w sobie zdolność widzenia w pracowniku człowieka. Człowieka obdarzonego godnością i wolnością. Może uboższego, może nie tak ustosunkowanego, może nie tak inteligentnego, ale jednak człowieka.


A przecież każdy człowiek jest wolny. I żaden człowiek nie jest własnością innego człowieka. Nawet jak jest on niego bardzo zależny, gdy jest uwiązany do granic wolności, to nie przestaje być wolny. Nie zapominajmy o tym. Nigdy. Niszcząc wolność innych, stajemy się tyranami. Stajemy się wrogami wolności. Wrogami człowieka i człowieczeństwa.

Nauczcie się tego co jest tu wyżej napisane i zwracajcie uwagę tym KO i KR co traktują pracownika jak rzecz a nie jak człowieka.[b][/b]

Jak doczytałem inne posty również KS ( chodzi o grafiki pracy)
  Konto: OFICJALNE - Związki Zawodowe "Solidarność" w Jeronimo Martins
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-08, 14:24   

To nie kwestia nauki A mentalności.Tysiące osób boi

[ Dodano: 2015-04-08, 14:28 ]
Boi się kilku osób nad nimi. Boi się o pracę która Nie daje im zarobić tyle by starczyło do 1 go. Boi się o pracę którą I tak prędzej czy później straci. Widziałem w rok setki biedronek A tylko raz pracownika który doczekał emerytury. Tak nas traktują jak sami dajemy się traktować
 
     
Miawka 

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 07 Paź 2013
Posty: 803
Wysłany: 2015-04-08, 15:36   

qweerty napisał/a:
To nie kwestia nauki A mentalności.Tysiące osób boi

[ Dodano: 2015-04-08, 14:28 ]
Boi się kilku osób nad nimi. Boi się o pracę która Nie daje im zarobić tyle by starczyło do 1 go. Boi się o pracę którą I tak prędzej czy później straci. Widziałem w rok setki biedronek A tylko raz pracownika który doczekał emerytury. Tak nas traktują jak sami dajemy się traktować


Nic dodać nic ująć!
_________________
Wierzę magii starych drzew i gwiazd, wierzę magii świata żądz jak zwierz...
  Ocena JMP: 8/10
     
@markoz

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 140
Wysłany: 2015-04-09, 10:58   

Portugalczycy mają mentalność kolonistów i tamu nas traktują jak murzynów
  Ocena JMP: 1/10
     
#angare 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 15 Paź 2014
Posty: 63
Wysłany: 2015-04-09, 11:31   

markoz napisał/a:
Portugalczycy mają mentalność kolonistów i tamu nas traktują jak murzynów


O ile mi dobrze wiadomo z lekcji historii akurat Portugalczycy kolonizując nie używali siły, nie mordowali i żyli w przyjaźni z tubylcami. Co do wspomnianej dzisiejszej mentalności nie wiem jaka ona jest , nigdy nie byłam w Portugalii. Udało mi się znaleźć kilka stron które przeczą Twojej tezie
http://www.portugalia-onl...&id=7&Itemid=53
http://jestkultura.pl/201...er-i-mlodzi-14/

Czy możesz uzasadnić swoją tezę tzn. czymś poprzeć i podyskutować o tym ? czy może biadolisz lamentujesz i płaczesz jak przeważająca większość użytkowników tego forum. Jest jeszcze trzecia możliwość; piszesz aby pisać : nie ważne o czym, na temat czy nie, aby coś napisać głupota czy nie. Czekam na Twoją odpowiedź.
 
     
#kiki2 

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 84
  Wysłany: 2015-04-09, 12:28   

Przeczytalam artykuł i nic ciekawego każdy kraj dla. Turystów jest taki :yeah: a tak nawiasem to my sami sobie stwarzamy takie a nie inne warunki pracy hamstwo mobing. Poniżanie i na takie warunki się zgadzamy nie do pomyślenia jest takie tra katowanie pracownika w innym kraju tak tylko Polak potrafi kierownik jak jest dla ludzi to fora ze dworca wie m to na osobistym przykładzie tzn sklep dobra. Kierowniczka papa przyszła inna mobing to malo powiedziane kasjerki 8 odeszło w ciągu roku jak młode to szybko ciazka ale ks oki bo tak ma być hamstwo poniżanie Bob zatuszowania sprawy efekt 3 następne w tym ZKS dają wypowiedzenie takiej rotacji nie było jak była poprzednia ks a teraz nowe wytrzymują parę miesięcy to gora i w długa Na biedrze świat się nie kończy jak powiedziała. Jedna nawet klienci kręcą głowami i twierdza ze jeszcze takiej osoby nie spotkali n ;/
 
     
zz-biedronka 
piotr.a

Stanowisko:
kierownik sklepu

Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 388
Wysłany: 2015-04-23, 07:40   

,,Szacunek, to uznanie godności osoby ludzkiej - kogoś drugiego i swojej własnej. Zasadą jest tu wzajemność, gdyż każda osoba ma prawo do uszanowania (...) Aby szanować innych, trzeba jednak najpierw nauczyć się szanować siebie samego."

Proponuje wszystkim tam gdzie są łamane prawa szacunku aby wydrukować powyższy artykuł i dać do przeczytania osobie która łamie wszelkie zasady szacunku.
Pracownika należy traktować jak człowieka a nie jak maszynę, maszynę można kupić ale życia ludzkiego już nie.
  Konto: OFICJALNE - Związki Zawodowe "Solidarność" w Jeronimo Martins
     
#angare 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 15 Paź 2014
Posty: 63
Wysłany: 2015-05-08, 18:11   

markoz, Czy doczekam się w końcu odpowiedzi na zadane Tobie pytanie. Uzasadnij to co napisałeś czy może mówisz co Ci slina na język przyniesie nie mając bladego pojęcia na tematy które poruszasz. Dlaczego uważasz, że Portugalczycy mają mentalność kolonialistów ?
 
     
@markoz

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 140
Wysłany: 2015-05-08, 20:07   

angare napisał/a:
markoz, Czy doczekam się w końcu odpowiedzi na zadane Tobie pytanie. Uzasadnij to co napisałeś czy może mówisz co Ci slina na język przyniesie nie mając bladego pojęcia na tematy które poruszasz. Dlaczego uważasz, że Portugalczycy mają mentalność kolonialistów ?

wiesz co to jest moje prywatne zdanie forum służy do tego admin się do tego komentarza nie przyczepił a ty dążysz kur.a temat piszesz mi na pw pw liczysz że przeprosze za to jeżeli tak się bardzo grubo mylisz a może to twoje prywatne forum
  Ocena JMP: 1/10
     
#angare 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 15 Paź 2014
Posty: 63
Wysłany: 2015-05-09, 17:13   

Proszę tylko o uzasadnienie i przytoczenie argumentów dla Twojej tezy bo ogólno dostępne materiały mówią zupełnie co innego na ten temat. Zaintrygowała mnie taka opinia o Narodzie Portugalczyków. Czyli jednak jest tak jak przypuszczałam pleciesz bez sensu to co przyjdzie Ci na myśl nie mając o tym bladego pojęcia.
 
     
edi-72
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-19, 16:19   

http://www.dlahandlu.pl/wiadomosci/,43753.html
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

→ strony w budowie: challenge24.online | wzywam.pl |

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,089 sekundy. Zapytań do SQL: 10