Nasza Biedronka.pl Strona Główna Nasza Biedronka.pl
Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Bartosz
2013-02-26, 21:57
Związki Zawodowe "Solidarność" w Biedronce
Autor Wiadomość
Hell 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 01 Lip 2012
Posty: 2097
Wysłany: 2014-06-14, 10:43   

Muminka pewnie Cię sprawdzają. ;)
_________________
Ludzie zapomną to co powiedziałeś, zapomną to co zrobiłeś ale nigdy nie zapomną jak poczuli się dzięki Tobie....
 
     
@Muminka 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 27 Sty 2014
Posty: 143
Wysłany: 2014-06-14, 10:51   

Pewnie tak , ale ta nie pewność i cisza nie motywują do działania :)
_________________
Bo w życiu piękne są tylko chwile ....
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-15, 13:51   

zadzwoń do Piotra numer masz na stronie zz-biedronka
 
     
@Muminka 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 27 Sty 2014
Posty: 143
Wysłany: 2014-06-15, 21:59   

Spoko jutro zadzwonie i się dopytam :D
_________________
Bo w życiu piękne są tylko chwile ....
 
     
#bxx1 

Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 74
Wysłany: 2014-07-31, 09:49   

Jak wstąpić do Związków Zawodowych w biedronce?Co mi to da??
  Ocena JMP: 1/10
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-08, 20:23   

odpowiem tak jak wstąpić:
-wypełnij deklaracje (zz-biedronka.pl) i wyślij na adres : NSZZ "Solidarność" w JMP SA ul.Wrocławska 42 62-300 Września
-odnośnie co mi to da - jest to błędne założenie , aby otrzymać trzeba też dawać, członek związku otrzymuje pomoc prawną , wsparcie ,reprezentowanie jego interesów ,ale też ma obowiązki wynikające ze statutu ,takie jak udział w manifestacjach ,propagowanie związku itp
 
     
majtek

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 14
Wysłany: 2014-08-31, 12:11   

słyszałem że za urodzenie dziecka członkowie związków też dostają jakaś kasę. co trzeba zrobić żeby ją otrzymac??? wiem że trzeba wysłać akt urodzenia tylko gdzie?
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-31, 14:24   

napisz wniosek o wypłatę statutową ksero dowodu i aktu urodzenia ( max do 6 mies po urodzeniu) i wyślij na adres :NSZZ "Solidarność" w JMP SA ul.Wrocławska 42 62-300 Września
 
     
majtek

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 14
Wysłany: 2014-08-31, 17:20   

a jak napisać taki wniosek? jakiś wzór????
 
     
Robertty
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-01, 12:40   

Wnoszę o wypłatę świadczenia statutowego z tytułu urodzenia dziecka
 
     
majtek

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 14
Wysłany: 2014-09-03, 20:07   

ok a podawać nr konta?
 
     
@Alotquestions

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 15 Paź 2011
Posty: 219
Wysłany: 2014-09-03, 20:11   

tak
 
     
brontusia

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-09-17, 14:38   

Witam:) mam takie pytanie moze ktoś cos mi podpowie. Bo chodzi o urlop wypoczynkowy. W pazdzierniku kończy mi sie urlop rodzicielski ii po tym urlopie kierownik wysyla mnie na zalegly urlop okolo 60 dni i do pracy mialabym pojsc po nowym roku w styczniu. I dzis dowiedzialam sie ze wydadzą mi urlop za nowy rok tez bo tak trzeba za rok 2015 zostawiając tylko 4 dni na żądanie. A co z urlopem planowanym?? Czy to jest wogole możliwe?? Bo odnosze wrażenie ze cos tu nie gra. Prosze o pomoc
 
     
edi-72
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-17, 17:42   

http://www.kadry.abc.com....rzymusowy-urlop

[ Dodano: 2014-09-17, 18:44 ]
Z jednej strony wydawać by się mogło, że pracodawca mógłby tak postąpić powołując się na treść art. 161 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym przysługuje on pracownikowi.

WAŻNE

Zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.

Z drugiej jednak strony zarówno orzecznictwo, jak i stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy stoją na odmiennym stanowisku, zgodnie z którym wykorzystanie urlopu wypoczynkowego jest wyłącznym uprawnieniem pracownika, zaś pracodawca nie może zmusić go do wykorzystania w sposób zgodny ze swoim oczekiwaniem. Od zasady tej istnieją wyjątki określone w przepisach kodeksu pracy. W praktyce – biorąc pod uwagę poglądy orzecznictwa – wyjątki od tej generalnej zasady są dwa.

Pierwszy wyjątek wynika bezpośrednio z ustawy a stanowi go art. 1671 kodeksu pracy, zgodnie z którym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi pracodawca może zatem udzielić pracownikowi urlopu, zaś pracownik jest zobowiązany zastosować się do takiej decyzji pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 roku o sygn. II PK 302/11). Takie polecenie pracodawcy może być sformułowane w dowolny sposób. Najczęściej znajduje się ono już w treści samego wypowiedzenia.
 
     
@ondrasz

Stanowisko:
klient

Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 224
Wysłany: 2014-09-17, 19:32   

a drugi to taki, że jeśli pracownik ma zaległy urlop i nie wykorzystał go przed terminem 30 września - cyzli termin na wykorzystanie urlopu to pracodawca może wysłać pracownika na taki urlop.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

→ strony w budowie: challenge24.online | wzywam.pl |

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,056 sekundy. Zapytań do SQL: 12