To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Nasza Biedronka.pl
Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

Forum ogólne - dzwiganie

kasiunia32 - 2018-11-13, 14:30
Temat postu: dzwiganie
WITAM!! KTO MI NAPISZE JAKIE SA NORMY DZWIGANIA W BIEDRONCE
Givszoman - 2018-11-13, 17:55

Kobieta (nie w ciąży i nie w okresie karmienia piersią). Stała praca do obręczy barkowej 12 kg, dorywcza 20. Powyżej obręczy barkowej odpowiednio 8 i 14 kg.
Kobieta w ciąży stała praca 3 kg, dorywcza 5 kg, natomiast karmiąca piersią przy stałej 6 kg, przy dorywczej 10 kg.

Ponieważ na części sklepów są również mężczyźni (konkretnie na moim kierownik, jeden zastępca kierownika, jeden kasjer czyli ja oraz 2 Ukraińców) więc dla nas mężczyzn normy wyglądają następująco: stała praca do obręczy barkowej 30 kg, dorywcza 50, a powyżej obręczy barkowej 21 kg przy stałej, przy dorywczej 35 kg.

Bardziej szczegółowo jest tu opisane i to obowiązuje wszędzie. https://skanbhp.pl/2017/05/18/uwaga-nowe-normy-dzwigania/

bafo - 2018-11-15, 20:59

A czy jest noma , która mówi ile pracownik może max w sumie dżwigać w ciągu zmiany roboczej?
Givszoman - 2018-11-15, 21:12

bafo napisał/a:
A czy jest noma , która mówi ile pracownik może max w sumie dżwigać w ciągu zmiany roboczej?


Może jest, może nie ma. Warto nieco się wysilić i samemu poszukać.

miecia - 2018-11-15, 21:43

Z dniem 1 maja 2017 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych wprowadzane rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 kwietnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. poz. 854). Zmiany te dotyczą głownie wprowadzenia nowych dopuszczalnych norm dotyczących obciążenia fizycznego, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów, dla kobiet nie będących w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

W związku z powyższym przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów przez jednego pracownika:

Masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych nie może przekraczać:
1) dla kobiet – 12 kg przy pracy stałej oraz 20 kg przy pracy dorywczej,

2) dla mężczyzn – 30 kg przy pracy stałej oraz 50 kg przy pracy dorywczej

(§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Masa przedmiotów podnoszonych na wysokość powyżej obręczy barkowej nie może przekraczać:
1) dla kobiet – 8 kg przy pracy stałej oraz 14 kg przy pracy dorywczej,

2) dla mężczyzn – 21 kg przy pracy stałej oraz 35 kg przy pracy dorywczej

(§ 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Przy przenoszeniu na odległość przekraczającą 25 metrów, masa przenoszonych przedmiotów nie może przekraczać:
1) dla kobiet – 12 kg,

2) dla mężczyzn – 30 kg

(§ 13 ust. 3 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Przy przenoszeniu pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia nie przekracza 30o, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:
1) dla kobiet – 12 kg,

2) dla mężczyzn – 30 kg

(§ 13 ust. 4 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Przy przenoszeniu pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30 stopni, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:
1) dla kobiet – 8 kg przy pracy stałej oraz 12 kg przy pracy dorywczej,

2) dla mężczyzn – 20 kg przy pracy stałej oraz 30 kg przy pracy dorywczej



Przy zespołowym ręcznym przemieszczaniu przedmiotów dopuszczalne jest:

przenoszenie przedmiotów, których długość przekracza 4 m oraz masa przekracza:

30 kg dla mężczyzn i
20 kg dla kobiet,
pod warunkiem aby na jednego pracownika przypadała masa nieprzekraczająca:

1) przy pracy stałej – 25 kg dla mężczyzn i 10 kg dla kobiet,

2) przy pracy dorywczej – 42 kg dla mężczyzn i 17 kg dla kobiet

(§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Natomiast podczas zespołowego ręcznego przemieszczania przedmiotów siła użyta przez pracownika niezbędna do zapoczątkowania ruchu przedmiotu, mierzona równolegle do podłoża, nie może przekraczać wartości:

1) przy pchaniu – 250 N dla mężczyzn i 100 N dla kobiet,

2) przy ciągnięciu – 210 N dla mężczyzn i 80 N dla kobiet

(§ 17 ust. 3 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).



Określone zostały również nowe normy dla kobiet w przypadku transportu przy pomocy ręcznych wózków i taczek.

Od 1 maja 2017 r. dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej i gładkiej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:

przy przemieszczaniu po terenie o nachyleniu nieprzekraczającym 5%,
w przypadku mężczyzn:
na wózku 2-kołowym – 350 kg i
ma wózku 3- i więcej kołowym– 450 kg;
w przypadku kobiet:
na wózku 2-kołowym – 140 kg i
ma wózku 3- i więcej kołowym– 180 kg;
przy przemieszczaniu po terenie o nachyleniu większym niż 5%,
a. w przypadku mężczyzn:
na wózku 2-kołowym – 250 kg i
ma wózku 3- i więcej kołowym– 350 kg;
w przypadku kobiet:
na wózku 2-kołowym – 100 kg i
ma wózku 3- i więcej kołowym– 140 kg.
(§ 21 ust. 1 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).

Natomiast w przypadku przemieszczania ładunku na wózkach po nawierzchni nierównej lub nieutwardzonej – dopuszczalna masa ładunku, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać 60% wartości wskazanych powyżej (§ 21 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz innych związanych z wysiłkiem fizycznym).


Nigdzie nie znalazlam zadnych norm na cala zmiane.

Larrikol - 2018-11-15, 22:16

miecia napisał/a:
Nigdzie nie znalazlam zadnych norm na cala zmiane.
ponieważ to zupełnie nie o to chodzi. Dorywcza praca transportowa, to taka, która wykonuje się nie częściej niż 4 razy na dobę. I chociaż nie ma określonego ile razy trzeba wykonać tę czynność, aby praca była stała, przyjmuje się, że jest to więcej niż 4 razy na dobę.
Normy dźwigania to coś innego niż forma zatrudnienia.

Larrikol - 2018-12-06, 11:21

A propo dźwigania towaru, pamietajcie żeby zadbać o swoje plecy i kręgosłupy :)

https://www.youtube.com/watch?v=mDttAJdr7G8



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group